Foto: Riksbanken

Männen har högre pension än kvinnor i kommunen

Männen i kommunen har mer än 30 procent högre pension än kvinnor enligt Sveriges Kvinnolobby.

Det råder stora skillnader mellan män och kvinnors pensioner, fram för allt i Stockholms län. Största skillnaden finns i Danderyd där männen har 43 procent högre pension. Sigtuna kommun har en skillnad på 31 procent och parkerar nånstans mitt i tabellen bland länets 26 kommuner. Ett antal organisationer och politiska rörelser kräver nu en reformation av pensionssystemet där syftet är att höja kvinnors pensioner. Sundbyberg har det minsta pensionsgapet med 23 procent.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.