Foto: Privat

Manifestation mot kvinnovåld i Valsta

Lördagen den 25 november markerar FN:s internationella dag mot våld mot kvinnor, och i Valsta tar man aktivt ställning mot detta allvarliga samhällsproblem.

För femte året i rad arrangerar Valsta en ljusmanifestation på Valsta Torg, tillsammans med andra organisationer. Evenemanget äger rum torsdagen den 23 november klockan 18 och syftar till att hedra minnet av de tre systrarna Mirabal och att solidariskt ta avstånd från våldet mot kvinnor.

Alla är inbjudna att delta i denna stämningsfulla stund, där deltagarna kommer att samlas runt gravljus uppställda i formationen av kvinnosymbolen. En tyst minut kommer att hållas för att hedra offren för kvinnovåld. Representanter från organisationer som kvinnojouren Sigtuna, Svenska kyrkan, Shiamuslimska församlingen, och flera andra kommer att närvara och hålla tal. Talarna kommer att framföra sina tankar om våldet, dess bekämpning och de krav som bör ställas på politiska makthavare.

Detta engagemang och samlade stöd från Valsta och dess omgivningar markerar ett viktigt steg mot att öka medvetenheten och bekämpa våldet mot kvinnor. Ljusmanifestationen blir en stark manifestation för solidaritet och förändring, där gemenskapen enas för att skapa en tryggare och mer rättvis värld för alla.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.