Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Mångkulturella lovdagar tas bort

Kommunen avskaffar de så kallade mångkulturella lovadagarna som kritiserats hårt av kommuninvånare: - Liberalerna har alltid varit kritiska till kommunens mångkulturella lovdagar. Redan när de infördes under 2004 så reserverade vi oss mot beslutet, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

De mångkulturella lovdagarna infördes av den socialdemokratiskt ledda kommunledningen redan 2004. Det innebar att lovdagar infördes för bland annat Id för muslimer, Newroz, ortodox påskdag och annat som minoriteter i kommunen ska ha efterfrågat på den tiden. Förra året fick kommunen skarp kritik i riksmedia sedan man tidigarelagt påsklovet för att anpassa det till en annan högtid.

Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) flaggade redan då för att de mångkulturella lovdagarna skulle tas bort. Nu har nämnden gjort slag i saken.
– Vi anser att studiedagar och lovdagar inte ska planeras med hänsyn till vissa mångkulturella högtider, jag har därför tagit initiativet att ta bort dessa speciella lovdagar och införa nya principer för läsårstider i Sigtuna kommun. Igår (tisdag, reds anm) fattade barn- och ungdomsnämnden beslutet att ta bort mångkulturella lovdagar och jag känner mig väldigt nöjd med det, säger Pernilla Bergqvist (L).

Rektorn kan bevilja ledighet
Bergqvist poängterar att kortare ledighet för enskilda angelägenheter fortfarande kan beviljas av rektor enligt skollagen, exempelvis för familjeresor eller religiösa högtider. Men det är rektorn som kommer att ha det beslutet, inte politiker. Efter Sigtuna kommuns införande av lovdagarna 2004 har ingen annan kommun tagit efter vad Pernilla Bergqvist känner till. Nämnden ska ha varit enig i sitt beslut.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.