Simon Thor och Theodor Duvert.Foto: Insändarbild/IFK Märsta

Mångkampsmedaljer till IFK Märsta

IFK Märsta följde upp förra veckans succé med nya medaljer när Mångkamps-SM gick i Växjö. Simon Thor kammade hem guldet och Theodor Duvert ett brons.

I samband med Inomhus-USM förra helgen var det storslam för Simon Thor då han knep fyra medaljer, varav två guld. Denna helg var det Mångkamps-SM som gällde och Thor var med i P16 7-kamp medan Theodor Duvert ställde upp i P15 7-kamp. Simon var totalt överlägsen sina konkurrenter och vann med 700 poäng. Han utklassade dem i bland annat stavhopp, längdhopp och kula. Totalpoängen blev 4819.

Theodor Duvert hamnade till sist också på pallen efter att ha slitit sig till en bronspeng. Striden var stenhård i den sista och avgörande grenen 600m. Han nådde dock personbästa i 60m, kula och 600m vilket la grunden till hans 3642 poäng.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening