Många ville vara med på audition Foto: Pressbild/Clarion Hotel Arlanda

Många vill jobba på Clarion

Tack vare samarbetet mellan Clarion Hotel Arlanda och Arbetsförmedlingen Luftfart har 45 personer fått anställning på arlandahotellen.

Samarbetet mellan Clarion Hotel Arlanda och Arbetsförmedlingen Luftfart beskrivs som framgångsrikt och sedan starten 2014 har 45 personer fått jobb på hotellet.
– Arbetsförmedlingen behöver långsiktiga och fördjupade samarbeten med arbetsgivare som vill vara med och göra skillnad för både individ och samhälle. En arbetsgivare som ser till personligheten före den formella bakgrunden och erfarenheten. Clarion Arlanda är just en sådan samarbetspartner, säger Lena Lundgren, Luftfart/Stockholm Arbetsgivarcenter, i ett pressmeddelande.

I veckan ägde ett nytt rekryteringsprojekt rum och många tog chansen att berätta om sina färdigheter i en audition. Clarion Hotel Arlanda prioriterar ungdomar, lågutbildade och personer med funktionsnedsättning. De sökande får två minuter på sig inför en jury som består av hotellets medarbetare.

Går man vidare från audition så så får man komma på intervju och därefter eventuell praktik och målet är att man ska erbjuda anställning efter praktikens slut. Tidigare år har 50 procent av alla praktikanter fått anställning.
– Vi söker människor, personligheter och energi! Mångfald syresätter och vi blir starkare. Vi vill fortsätta att söka efter medarbetare tillsammans med Arbetsförmedlingen, fortsätta öppna dörrar för arbetssökande som på något sätt hamnat långt ifrån arbetsmarknaden. Vi förändrar liv och det betyder allt, säger Pernilla Johansson, VD Clarion Hotel Arlanda Airport

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.