Många ville vara med på audition Foto: Pressbild/Clarion Hotel Arlanda

Många vill jobba på Clarion

Tack vare samarbetet mellan Clarion Hotel Arlanda och Arbetsförmedlingen Luftfart har 45 personer fått anställning på arlandahotellen.

Samarbetet mellan Clarion Hotel Arlanda och Arbetsförmedlingen Luftfart beskrivs som framgångsrikt och sedan starten 2014 har 45 personer fått jobb på hotellet.
– Arbetsförmedlingen behöver långsiktiga och fördjupade samarbeten med arbetsgivare som vill vara med och göra skillnad för både individ och samhälle. En arbetsgivare som ser till personligheten före den formella bakgrunden och erfarenheten. Clarion Arlanda är just en sådan samarbetspartner, säger Lena Lundgren, Luftfart/Stockholm Arbetsgivarcenter, i ett pressmeddelande.

I veckan ägde ett nytt rekryteringsprojekt rum och många tog chansen att berätta om sina färdigheter i en audition. Clarion Hotel Arlanda prioriterar ungdomar, lågutbildade och personer med funktionsnedsättning. De sökande får två minuter på sig inför en jury som består av hotellets medarbetare.

Går man vidare från audition så så får man komma på intervju och därefter eventuell praktik och målet är att man ska erbjuda anställning efter praktikens slut. Tidigare år har 50 procent av alla praktikanter fått anställning.
– Vi söker människor, personligheter och energi! Mångfald syresätter och vi blir starkare. Vi vill fortsätta att söka efter medarbetare tillsammans med Arbetsförmedlingen, fortsätta öppna dörrar för arbetssökande som på något sätt hamnat långt ifrån arbetsmarknaden. Vi förändrar liv och det betyder allt, säger Pernilla Johansson, VD Clarion Hotel Arlanda Airport

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.