Sigtuna kommun har en kö på 32 personer till särskilda boenden: - Jag får intrycket av att man försöker minska kön med mer hemtjänst, säger sigtunabon Sverker Johansson som är engagerad i äldrefrågor.
märsta.nu har senast kring Valet2018 rapporterat om brist på platser till särskilda boenden. Kommunens planer för att öka platserna går inte snabbt nog. Sigtunabon Sverker Johanson som är engagerad i äldrefrågor menar att kommunen försöker minska kön genom att erbjuda hemtjänst istället. – Det har varit 20-30 i kö det senaste året. Där det uppstår ett problem så att kommunen måste göra något får de köande en korttidsplats. Det innebär att det inte finns några korttidsplatser lediga. Övriga vårdar man hemma med utökad hemtjänst, trots att många av de utredda vill komma till särskilt boende, säger Sverker.
Äldre- och omsorgsnämndens förvaltningschef Kristina Holmberg skriver i mail till märsta.nu att kö till demensboende är för närvarande 19 personer och till somatiskt boende 13 personer. Totalt 17 av dessa väntar hemma och 15 på korttidsboende.
Förvaltningen köper platser i andra kommuner: – Det finns dock olika anledningar till detta, ibland p g av platsbrist inom kommunens egna boenden men ibland också p g a att brukaren vill bo i en annan Stockholms kommun än hemkommunen. Detta för att tex vara nära sina anhöriga, uppger Kristina Holmberg.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.