Många tyckte till om Hamnplanen

Många har haft synpunkter efter Dialog Hamnplan, nu kommer kommunens stadsbyggnadskontor och politker att gå igenom dem.

Kommunen uppmanade för drygt en månad sedan boende i kommunen att tycka till om Hamnplanen i Sigtuna. Ett område som idag är en parkeringsplats i centrala Sigtuna. Många tog chansen att tycka till, resultatet är varierande. Några vill behålla området som parkeringsplats men att det snyggas till och får bättre belysning, andra är kritiska till att det byggs en byggnad på 4-5 våningar, vissa vill se någon form av byggnad, andra vill inte ha kommersiell verksamhet eller fler restauranger då Sigtuna är en av landets ”krogtätaste” städer.

En person som tyckt till tycker att områdets fastigheter borde byggas med ryggåstak i riktning mot sjön, i småskalig sjöstadsarkitektur med inspiration från Bergen eller Östhammar.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening