Sibtain Govani från Shiamuslimska föreningen i ValstaFoto: Insändarbild

Många tog ställning mot mäns våld mot kvinnor

Valsta var under torsdagskvällen platsen för den årliga ljusmanifestationen med fokus på att uppmärksamma och bekämpa mäns våld mot kvinnor världen över. För femte året samlades engagerade individer och representanter från olika föreningar och organisationer för att stödja nolltolerans mot våldet.

Bland de inflytelserika rösterna fanns Valsta stadsdelsförening, Kvinnojouren, Svenska Kyrkan, Pakistanska kulturföreningen och Shiamuslimska församlingen i Valsta. Sibtain Govani från Shiamuslimska församlingen betonade vikten av att aktivt motsätta sig mäns våld mot kvinnor och poängterade att detta budskap är avgörande.

”Att öka medvetenheten är nyckeln till förändring, och tillsammans kan vi, som föreningar och organisationer, öka medvetenheten genom att göra våra röster hörda. Det är också viktigt att utbilda nästa generation så att de aktivt tar ställning och fortsätter dessa manifestationer tills verklig förändring syns,” underströk Sibtain Govani.

Årets manifestation valde även att hedra de kvinnor och barn som drabbas av krig, förtryck och andra aggressiva handlingar världen över. Sibtain Govani förklarade att detta är en ytterligare aspekt av mäns våld mot kvinnor, då kvinnor ofta är extra sårbara under konflikter.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.