Trots att det råder 18-årsgräns för fyrverkerier är det oftast minderåriga som råkar illa ut enligt Polisen.
Nyår är bara dagar bort, i samband med det kommer fyrverkerier att fyras av. Polisen poängterar att det är 18-årsgräns för att köpa inneha och använda fyrverkerier. Ändå är de flesta som råkar illa ut minderåriga och dessutom påverkade av alkohol.
Inför nyåret informerar polisen om att smällare är förbjudna i Sverige, att fyrverkerier med knall som främsta effekt inte heller får säljas eller användas. Att skjuta iväg en åket eller kasta smällare mot någon annan är ett brott som kan resultera i exempelvis ofredande, misshandel, grov misshandel, att hantera fyrverkeri utan tillstånd är ett brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt kan vara brott mot de lokala ordningsföreskrifterna.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.