Foto: Pressbild/Kry

Många lediga tider för provtagning

Region Stockholm meddelar att det finns gott om lediga tider för provtagning av covid-19.

Under de senaste veckorna har Region Stockholm möjliggjort för att alla som vill ska kunna testa sig för covid-19. Bara på måndagen fanns det hela 40 000 lediga tider på protagningsplatser i regionen. Du bokar tid via appen Alltid öppet och 1177 vårdguiden. 68 00 tester har genomförts under perioden 15 juni-12 juli och totalt är 90 000 personer inbokade för ett test de närmaste veckorna. Det finns över 80 platser som du kan boka in dig på i hela regionen.

Här kan du boka tid för provtagning

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.