Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Många krockar med vilt

Denna vecka är det Nationell viltolycksvecka som avslutas på söndag. Dagligen sker olyckor med vilt i kommunen.

Olycksdrabbade vägar med vilt är väg 263 och 273. Främst sker olyckorna väster om Märsta fram till Erikssund samt öster om motorvägen. En hel del trafikolyckor sker också vid påfart till E4 från Arlanda samt i höjd med Arlandastad. Ibland händer det också att man krockar med vilt inne på E4:an enligt Nationella Viltolycksrådet.

Kan drabba alla
För att uppmärksamma trafikanter på risken med viltolyckor så har man denna vecka haft en Nationell Viltolycksvecka i samverkan med bland annat Polisen.
– Vi vill med årets insatsvecka speciellt göra yrkesförare uppmärksamma på att ta det försiktigt i trafiken, Viltolyckor kan drabba alla fordonstrafikanter, säger Lars-Erik Nilsson, verksamhetsledare på Nationella Viltolycksrådet i ett pressmeddelande.

1 av 100 i olycka
Anledningen till att det sker viltolyckor är att det är mer trafik på vägnätet i kombination med högre hastigt. Stora bilar kan också invagga förare i en falsk trygghet tror Markus Olsson, rådsledamot för Svenska Jägareförbundet.
– Om man ser till antalet registrerade bilar och lastbilar i Sverige så råkar nästan var etthundrade ut för en viltolycka. Över 30 procent av viltolyckorna sker i de tre storstadslänen, uppger Markus Olsson.

Ring 112 vid krock
Ett sätt att förebygga är att förbereda resan och se vart olyckor med vilt kan inträffa via den karta som Nationella Viltolycksrådet har. Men det viktigaste är att vara vaksam från skymning till gryning. Det är då djuren är som mest aktiva. I samband med den här veckan kommer man rikta in sig på information till förare vid handelsplatser eller stora mötesplatser. Om olyckan ändå är framme, märk ut platsen och ring 112 för att få ut en viltvårdare.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.