Hemblas område på Valstavägen har potthål som inte lagades trots upprepade påtryckningar
Många klagar på Hembla
Hembla som nyligen köp upp fastigheter i kommunen har mellan 2017-2020 fått in nästan 80 klagomål från hyresgäster i kommunen till Hyresgästföreningen.
Klagomålen gällande D. Carnegie och Hembla i kommunen uppgick mellan 2017-2020 (januari) till 76 stycken rapporterar SVT Stockholm. SVT rapporterar om att Hyresgästföreningen registrerat 1811 medlemsärenden rörande Hembla eller D. Carnegie. märsta.nu har upprepade gånger rapporterat om problem i D. Carnegies och senare Hemblas bestånd.
Hemblas kommunikationsansvarige Jonatan Öhman uppger för SVT Stockholm att man har underhållsskuld som de arbetar med att komma ikapp. – Sedan så har vi ju gjort en del insatser i vår förvaltning, den har ju inte fungerat optimalt så det är nog det som reflekteras i siffrorna, säger han.
Enligt Öhman kan det handla om kommunikation med hyresgäster, tillgänglighet och inte minst att strukturera arbetet för att se till att saker inte blir liggande som öppna ärenden. Öhman poängterar att man vill förbättra sig.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.