Foto: Genrebild/If

Många inbrott under årets första månad

Förra året anmäldes rekordfå inbrott i kommunen, men starten på året har varit mörk.

märsta.nu rapporterade om inbrottsstatistiken förra året då antalet inbrott är på rekordlåg nivå. Men starten på året har varit mörk, enligt Grannsamverkarnas ordförande David Lundqvist har det skett 17 inbrott inklusive försöken, 12 av dessa har varit fullbordade.
– Läge för hushållen att skärpa vaksamheten. Snart är det februarilov. Be alltid grannarna hålla koll, om du reser bort, uppger Lundqvist i mail till märsta.nu

Bland de spektakulära inbrotten hör ett i Sigtuna där gärningsmän tog sig in i huset medan de boende sov, de stal sedan datorer och nycklar till två bilar innan de åkte iväg med bilarna. Polisen uppger att det förekommer befarade rekningar inför inbrott med att boende som kommer hem och hittar föremål utanför dörrar eller att saker flyttats. Det är ett sätt för gärningsmän att se om någon är hemma eller inte.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening