Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Många i bostadskö

I Stockholms stads bostadsförmedling som även förmedlar lägenheter i Sigtuna kommun står nu nästan en miljon människor.

En miljon står i Stockholms stads bostadsförmedling. Kötiden varierar beroende på vart man vill bo någonstans, men lägst kötid finns just i Sigtuna kommun och i Södertälje, de kommuner som tillsammans med Norrtälje ligger i ytterkanten av länet.

märsta.nu har tidigare berättat om kötiden via Stockholms stads bostadsförmedling, kötiden är oftast kortare för nyproduktion men kraven på högre inkomst är större där. I år har det förmedlats omkring 200 lägenheter i Sigtuna kommun via Stockholms stads bostadsförmedling, flest lägenheter förmedlades med en kötid på mellan 4-6 år.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening