Som märsta.nu rapporterade om tidigare under söndagen är det många som bryter mot eldnings eldningsförbudet. Polisen i länet har bara det senaste dygnet fått in 60 samtal om grillning.
Eldningsförbudet respekteras inte av alla. Det senaste dygnet har ett 60-tal samtal kommit in till polisen i Stockholms län om grillning trots att polis och brandkår informerat i olika forum.
Även i kommunen har grillning ute förekommit. Både i Steningebadet och i centrala Sigtuna. Polisen går nu ut och poängterar att eldning är förbjudet och att det vid eldning kan upprättas anmälan om allmänfarlig vårdslöshet. Man har dock inte möjlighet att åka ut på alla fall utan får prioritera det akuta.
Politik TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Politik Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.