Vildsvinen ökar i Stockholms län och många ansöker om skyddsjakt även här i Sigtuna kommun: - Det rör sig nästan uteslutande om att vildsvinen orsakar skador på gröda. Men det finns fall där kommunjägare skjuter svin i tätortsnära områden, säger Mikael Fransson, vilthandläggare på Länsstyrelsen till DN.
De två senaste vintrarna har varit relativt milda vilket gynnat vildsvinen och kultingarna. Det enda som reglerar vildsvinens återväxt är vintern, fodertillgångens och jakten säger Mikael Fransson, vilthandläggare på Länsstyrelsen, till Dagens Nyheter. Ökningen av antalet vildsvin märks av att det ansöks om skyddsjakt, vildsvinen orsakar skador på gröda men det finns fall där kommunjägare skjuter svin i tätortsnära områden. Vildsvinen får jagas året om och är fram för allt aktiva på natten. För 300 år sedan var svinen utrotade i den svenska faunan. På 1970-talet rymde vildsvin från hägn i Sörmland och flera etableringar skapades. Först 1987 fattade riksdagen beslut om att vildsvinen åter var en del av den svenska faunan. Förra vintern sköts 6309 stycken i Stockholms län.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i delar av östra Svealand under torsdagen. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun enligt uppgifter från SMHI.
Nyheter Landshövdingen Cecilia Skingsley besökte förra veckan Sigtuna kommun där hon träffade kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) och kommundirektör Daniel Lindqvist.
Nyheter Valsta sim- och sporthall ska rivas efter att Sigtuna kommun tecknat ett rivningsavtal med entreprenadföretaget LBF Bygg AB. Rivningsarbetet planeras att starta under våren 2026.
Nyheter Fem personer har åtalats vid Jönköpings tingsrätt för smuggling av 32,8 kilo cannabis från USA, där försändelsen passerade Arlanda. Cannabis doldes i två träbord som skickats till ett småländskt byggföretag.
Nyheter På fredag den 13 mars startar totalförsvarsövningen Birger Jarl 26 i Stockholms län. Övningen pågår till den 19 mars och kommer delvis att genomföras i Sigtuna kommun.
Notiser Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.