I veckan har flertalet av Sigtuna stads skolor larmat om en man som uppehåller sig i anslutning till skolorna.
Förskolor och skolor i Sigtuna har den gångna veckan larmat polisen om att en man uppehåller sig i anslutning till skolorna och tittar på barnen. Mannen har enligt uppgifter som märsta.nu tagit del av burit cykelhjälm och cyklat runt i staden. Polisen har ett flertal gånger konfronterat mannen men han är inte frihetsberövad. Polisen arbetar med ärendet med anledning av polisanmälningarna.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.