Man till sjukhus efter grov misshandel i Märsta

Under lördagen greps två män i Märsta efter att ha utfört en grov misshandel som resulterade i kraftig blödning och ambulanstransport för offret till sjukhuset. Händelsen har skapat oro och förvirring i det annars fridfulla samhället.

Under lördagen larmades polisen till en adress i Märsta där en man hade blivit utsatt för en grov misshandel rapporterar UNT.se. Offret, som inte har identifierats, började blöda kraftigt och ambulans kallades omedelbart till platsen. Han fördes akut till sjukhus för vård medan polisen påbörjade utredningen.

De två misstänkta gärningsmännen, som greps på platsen, fördes till polisstationen för vidare utredning och förhör. Det är nu upp till åklagaren att besluta om eventuellt anhållande. Polisen har ännu inte släppt information om de inblandades identitet eller motivet bakom attacken.

Upprinnelsen till den grova misshandeln är för närvarande okänd. Samtidigt arbetar utredare för att samla bevis och få en klarare bild av motivet bakom det blodiga angreppet.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.