Man sprang genom lägenhet i Valsta: Inbrottstjuv gripen efter dramatisk jakt
På fredagen rapporterades en dramatisk händelse där en man sprang genom en lägenhet i Valsta. Polisen larmades snabbt till platsen efter att mannen klättrat upp på en balkong till en lägenhet på Frejgatan, krossat ett fönster, gått in och sedan tagit sig ut på andra sidan av lägenheten.
Ett ögonvittne till händelsen befann sig på platsen och reagerade snabbt genom att följa efter den flyende mannen på cykel. Andra privatpersoner, som befann sig i närheten, beslutade också att ingripa och försöka stoppa mannens flykt. Det blev en dramatisk jakt genom Valsta när samhället enade sig för att få stopp på inbrottstjuven.
Det var först någonstans i närheten av Bragegatan som polisens patrull lyckades få tag i mannen och frihetsberöva honom. Mannen hade nu blivit omringad av medborgare och insåg att hans flykt hade nått sitt slut.
Det visade sig att det sedan tidigare fanns ett beslut om att mannen skulle omhändertas av vården. Det är ännu oklart varför mannen valde att begå inbrottet och spränga genom lägenheten på det sätt han gjorde.
En anmälan om stöld genom inbrott kommer att skrivas av polisen och delar av lägenheten på Frejgatan har spärrats av för att genomföra en grundlig brottsplatsundersökning.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.