Obs! Hunden på bilden har inget med artikeln att göraFoto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man sparkade hund – åtalas för djurplågeri

En man från Märsta sprakade en hund i centrala Märsta för snart ett år sedan. Nu väcks åtal om djurplågeri.

Det var den 29 augusti förra året som en man från Märsta flera gånger sparkade hunden i ett bostadsområde i centrala Märsta. Ett vittne såg händelsen och gjorde en polisanmälan. Vittnet är även kallat till rättegången. Mannen erkänner brott. Det ska även finnas en filminspelning som utgör en del av bevisunderlaget. Mannen åtalas för djurplågeri i första hand och i andra hand brott mot djurskyddslagen.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.