Den rättspsykiatriska undersökningen som genomförts av mannen som misstänks för mordet på kvinnan visar att han är psykiskt sjuk.
Den 38-årige man som förföljde och mördade en kvinna i Märsta i december lider av en allvarlig psykisk störning. Det framkommer i en rättspsykiatrisk undersökning som också fastslår att mannen var psykiskt sjuk vid tiden för brottet, rapporterar UNT.se.
Kvinnan överfölls och mördades på väg hem från sitt arbete efter att ha klivit av bussen på kvällen den 15 december, en söndag. Mannen kunde gripas inom 20 timmar tack vare övervakningsbilder från SL:s kameror och information från biljettsystemet.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.