Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man slog fru inför barnen med en toffla

En man som 2021 slog sin fru med bland annat en toffla döms till fängelse i åtta månader och ska även betala skadestånd till fru och deras gemensamma barn på totalt 115 000 kronor

I maj och juni 2021 misshandlade och hotade mannen kvinnan som han levde ihop med och hade tre barn tillsammans med. Mannen ska bland annat ha hotat att slå sönder henens ansikte och han slog henne även med en toffla vid ett tillfälle medan hon satt och höll parets gemensamma barn. Utöver det har han misshandlat henne med en sopborste och vridit hennes näsa. Mannen döms nu till fängelse i åtta månader för tre fall av misshandel, två fall av barnfridsbrott och två fall av olaga hot till fängelse i åtta månader. Mannen ska betala skadestånd till både barn och fru på totalt 115 000 kronor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening