Foto: MMS-Bild

Man skjuten vid krog – stor polisinsats

En skjutning har inträffat vid en krog i centrala Märsta. En man har skadats.

Skottlossningen inträffade vid 23-tiden.
Enligt vittnen till märsta.nu skickades uppemot tio polisbilar till platsen.
Polisen uppger att en man skadats i skjutningen men att tillståndet inte är livshotande. Mannen är förd till sjukhus med ambulans.
Vid midnatt vara ingen person gripen. Men en stor polisinsats pågick i området. Ett större område runt krogen hade även spärrats av.

En förundersökning om försök till mord har inletts och ett antal vittnesförhör med personer som befann sig på platsen har genomförts.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.