Ambulanshelikoptern landade vid Märsta station.Foto: MMS-Bild
Man död efter skjutning
Den man som sköts i bröstet på Norrbacka under tisdagskvällen har avlidit meddelar polisen vid 3-tiden i natt.
Polisen fick larmet klockan 21.41. Flera ”smällar som uppfattas komma från skjutvapen” hördes tillsammans med ett skrik enligt polisen.
Vid ett flerfamiljshus i Norrbacka hittades en man med en skottskada i bröstet. Han var enligt polisen inte kontaktbar och Livräddande åtgärder påbörjades. En stor polisinsats efter gärningsman eller gärningsmän inleddes.
Kort efter skjutningen larmades räddningstjänsten om en brand på en annan adress i Märsta. Där hittades brända kläder. ”Det är oklart om kläderna har med skottlossningen att göra, men polisen ska genomföra en teknisk undersökning för att utreda eventuella samband”, skriver polisen på sin hemsida.
Vid 3-tiden i natt meddelar Polisen att mannen avlidit. Anhöriga har underrättats och den avlidne är i 25-årsåldern.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.