Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man allvarligt skadad i krogbråk

Under natten misshandlades en man grovt utanför en krog i Märsta varpå han fick första hjälpen på plats innan transport till sjukhus.

Vid halv ett-tiden natten mot lördagen larmades polisen till en krog i Märsta efter ett bråk där en man skadades allvarligt. Enligt polisen är det ännu oklart hur mannen fick sina skador rapporterar UNT och Aftonbladet.

På plats genomförde polis och räddningstjänst första hjälpen innan mannen transporterades till sjukhus. Hans aktuella skadeläge är fortfarande oklart.

I samband med samma händelse ska en kvinna ha blivit misshandlad, men hon behövde inte uppsöka vård.

Polisen förhörde flera personer på plats för att klargöra vad som inträffat. Händelsen är för närvarande rubricerad som grov misshandel.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening