Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Man nedslagen i Sigtuna – Blödde ur munnen

En person fick föras till sjukhus efter att ha blivit nedslagen på Sigtuna busstation under natten: - Han blödde ur munnen, säger Carina Skagerlind vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

Vid 1.20-tiden i natt var det flera sigtunabor som vaknade upp av ett bråk vid Sigtuna busstation, 3-5 personer ska ha slagits och en person slogs ned till marken. De inblandade fortsatte sedan ner till minigolfen och Strandpromenaden där bråket fortsatte tills polisen anlände.

Polisen kunde konstatera att en person slagits ned handgripligen och blödde ur munnen, denne fick åka med ambulans till sjukhus, en annan person avlägsnades från platsen. Vid 8.30-tiden i morse var det ännu oklart om någon anmälan upprättats, händelsen har rubricerats som misshandel.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.