Man misstänkts för våldsamt motstånd och olaga hot på Arlanda
Under de tidiga morgontimmarna på utspelade sig en händelse på Terminal 5 vid en av Sveriges mest trafikerade flygplatser, där en man greps av polisen efter att ha misstänkts för våldsamt motstånd mot tjänstemän. Händelsen ägde rum i avgångshallen på terminalen och ledde till ett pådrag av polis och säkerhetsvakter.
Vid klockan 02:00 observerade vakter en man som följde efter en annan person, trots att han tidigare hade uppmanats att avstå från detta beteende. Situationen eskalerade snabbt när säkerhetsvakterna beslutade att avvisa och försöka avlägsna mannen från platsen. Mannen motsatte sig dock avvisningen och gjorde motstånd.
För att återställa ordningen och förhindra eventuell fara för andra resenärer, tvingades säkerhetsvakterna att använda handfängsel för att begränsa mannens rörelsefrihet. Polisen kallades omedelbart till platsen och efter en ingående utredning greps mannen på misstanke om våldsamt motstånd.
Uppdatering klockan 05:03: Mannen är fortfarande misstänkt för våldsamt motstånd och hålls kvar i polisens förvar. En utredning pågår för att klarlägga omständigheterna kring händelsen. Det har ännu inte framkommit information om någon eventuell skada på inblandade parter.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.