Foto: Swedavia/Daniel Blom

Man misstänks för narkotikabrott i Sky City

En man delgavs misstanke för narkotikabrott under dagen i Sky City på Arlanda.

Vid 11-tiden kontrollerades två personer på Sky City, Arlanda. En av de två, en man, bar på narkotika och har delgivits misstanke om narkotikabrott. Narkotikan har tagits i beslag för att analyseras enligt Polisen.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.