Man misstänks för narkotikabrott efter fordonskontroll i Valsta
En man i 20-årsåldern misstänks för narkotikabrott efter en fordonskontroll i Valsta på lördagskvällen, rapporterar unt.se.
Polisen stoppade bilen vid 20.40-tiden som en del av en rutinmässig kontroll i området. Under insatsen uppmärksammade patrullen en av passagerarna som visade tydliga tecken på narkotikapåverkan. Mannen, som är i 20-årsåldern, fick följa med till polisstationen för provtagning. – Han visade tecken på narkotikapåverkan och togs med till polisstationen för provtagning, säger polisens presstalesperson Ola Östling till unt.se
Efter kontrollen upprättades en förundersökning om narkotikabrott. Det finns i nuläget inga uppgifter om att fler personer i fordonet är misstänkta för brott. Polisen genomför regelbundet fordonskontroller i Märstaområdet som en del av arbetet mot narkotika och trafikrelaterad brottslighet.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.