Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Man misstänks för grovt olaga hot i säkerhetskontrollen

En man uppgav att han hade något farligt föremål i väskan i säkerhetskontrollen, nu är han misstänkt för grovt olaga hot.

Det var under dagen, vid 12.45, som polis och säkerhetsvakter kallades till en säkerhetskontroll på Arlanda sedan en man sagt att han hade ett farligt föremål i väskan. Säkerhetspersonalen undersökte väskan med tekniska hjälpmedel utan att något farligt kunde påträffas. Mannen blir nu föremål för en utredning gällande grovt olaga hot enligt polisen.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.