Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Man misstänks för grovt olaga hot i säkerhetskontrollen

En man uppgav att han hade något farligt föremål i väskan i säkerhetskontrollen, nu är han misstänkt för grovt olaga hot.

Det var under dagen, vid 12.45, som polis och säkerhetsvakter kallades till en säkerhetskontroll på Arlanda sedan en man sagt att han hade ett farligt föremål i väskan. Säkerhetspersonalen undersökte väskan med tekniska hjälpmedel utan att något farligt kunde påträffas. Mannen blir nu föremål för en utredning gällande grovt olaga hot enligt polisen.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.