Foto: Jamshid Jamshidi

Man misstänks för grov misshandel

En man misstänks för grov misshandel och barnfridsbrott efter att ha misshandlat sin fru inför parets barn.

Polis och ambulans kallades till en bostad i kommunen där en kvinna var skadad efter en grov misshandel. Gärningsman var hennes man som misshandlade henne inför parets barn. Kvinnan var vaken och talbar, mannen greps av polis i bostaden och delgavs misstanke för grov misshandel och barnfridsbrott.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.