Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man misshandlad vid Märsta station

En man blev attackerad och misshandlad av en okänd gärningsman vid Märsta station under onsdagseftermiddagen.

Polisen fick klockan 15.31 samtal om en skadad man vid Märsta station. När polisen anlände till platsen uppgav den skadade mannen att han blivit misshandlad av en okänd gärningsman. Han behövde inte föras till sjukhus, men polis upprättade en anmälan om misshandel, uppger polisen på sin webbplats.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.