Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man knivrånad efter taxifärd

En man knivrånades under natten efter att ha klivit ur en taxi i Valsta.

Vid 2.45 i natt larmades polis till en adress i Valsta sedan en man uppget att han rånats efter att ha klivit ur en taxi. Fem personer var inblandade i rånet, mannen hotades med ett stickföremål och tvingades lämna ifrån sig personliga tillhörigheter. Ingen är gripen men en anmälan om rån har upprättats.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.