Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Man knivhöggs i Sigtuna

En man blev knivhuggen i en bil under torsdagskvällen. – Målsägande är allvarligt skadad, säger Fredrik Andersson vid polisen.

Polisen fick larmet om den knivhuggne personen klockan 21.53 på torsdagen. Ett vittne berättar för märsta.nu att en man skrek att han blivit knivhuggen på Stora Brännbovägen i Sigtuna. Enligt uppgifter till Aftonbladet knivhöggs mannen i magen.
– Målsägande är förd till sjukhus med ambulans, jag har inga detaljer men han är allvarligt skadad, säger Fredrik Andersson, vakthavande befäl vid polisen.

Gärningsmannen gripen
Efter knivattacken flydde gärningsmannen från platsen. Han kunde snabbt brottas ner och gripas av polis.
– Vi har inlett en förundersökning på grov misshandel, säger Fredrik Andersson.

Bil beslagtagen
Ett stort pådrag bestående av flera patruller, mc-poliser och hundpatruller arbetade under kvällen på brottsplatsen. Polisen tog en personbil i belag för en teknisk undersökning.
– Vi tror att det har inträffat i bilen, säger Fredrik Andersson.

Utreds som dråpförsök
Strax före klockan 8 på fredagsmorgonen meddelar Polisen att rubriceringen ändrats till synnerligen grov misshandel, därefter har det å nytt ändrats och lyder nu Försök till dråp. Skadeläget för målsäganden är okänd men denne ska vara allvarligt skadad.

Uppdaterad fredag 8.20

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).