Foto: Insändarbild

Man häktad för skjutning på Sätuna

En man i 20-årsldern häktades förra veckan misstänkt för skottlossningen mot en restaurang i Märsta.

Mannen anhölls i sin frånvaro i tisdags misstänkt för skjutningen på Sätuna när två personer skadades i samband med ett restaurangbesök. På onsdag morgon hade han gripits på okänd adress i stockholmsområdet. Mannen har skyddad adress men är sedan tidigare känd av polisen och förekommer även belastningsregistret. Häktningsförhandlingen skedde i torsdags och det beslutades att han ska häktas på sannolika skäl för försök till mord, grov misshandel och grovt vapenbrott.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.