Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Man gripen på Arlanda misstänkt för terrorbrott

En man i 20-årsåldern har begärts häktad, misstänkt för att bland annat ha deltagit i en terrororganisation.

Mannen greps i anslutning till Arlanda flygplats under lördagen. Åklagarmyndigheten meddelar i ett pressmeddelande att mannen är på sannolika skäl misstänkt för deltagande i terrororganisation, finansiering av terrorism och resa för terrorism.

Enligt häktningsframställan greps mannen i anslutning till Arlanda flygplats. De misstänkta brotten ska ha begåtts mellan december 2023 och juni 2024. Säpo bekräftar för SVT att en person greps i Sigtuna kommun. I samband med insatsen genomfördes även husrannsakningar på olika adresser i södra Sverige, enligt Adam Isaksson Samara, presstalesperson vid Säkerhetspolisen. Säpo vill inte kommentera om det finns fler misstänkta i ärendet. Förundersökningen bedrivs av Säkerhetspolisen under ledning av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål. Förhandlingarna inleds i Attunda tingsrätt den 5 juni.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.