Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Man gripen på Arlanda misstänkt för terrorbrott

En man i 20-årsåldern har begärts häktad, misstänkt för att bland annat ha deltagit i en terrororganisation.

Mannen greps i anslutning till Arlanda flygplats under lördagen. Åklagarmyndigheten meddelar i ett pressmeddelande att mannen är på sannolika skäl misstänkt för deltagande i terrororganisation, finansiering av terrorism och resa för terrorism.

Enligt häktningsframställan greps mannen i anslutning till Arlanda flygplats. De misstänkta brotten ska ha begåtts mellan december 2023 och juni 2024. Säpo bekräftar för SVT att en person greps i Sigtuna kommun. I samband med insatsen genomfördes även husrannsakningar på olika adresser i södra Sverige, enligt Adam Isaksson Samara, presstalesperson vid Säkerhetspolisen. Säpo vill inte kommentera om det finns fler misstänkta i ärendet. Förundersökningen bedrivs av Säkerhetspolisen under ledning av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål. Förhandlingarna inleds i Attunda tingsrätt den 5 juni.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.