Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Man gripen för grov misshandel

En man greps vid 23.30-tiden för en grov misshandel i Märsta.

Vid kvart över elva på lördagskvällen kallads polis till en bostad i Märsta med anledning av ett bråk. Det ska enligt polisen röra sig om ett bråk i en familj. En person ska ha skadats av ett vasst föremål och den som misstänks för brottet greps direkt av patrullen som kom till bostaden. Enligt uppgift till märsta.nu ska någon form av tillhygge använts men polisen vill i nuläget med anledning av förundersökningen inte uttala sig om vad som använts. Målsägande var inte allvarligt skadad men i behov av sjukvård.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening