En man greps vid 2-tiden i natt i Märsta efter att ha bråkat på en restaurang.
Polisen larmades vid tvåtiden natten mot söndag till en restaurang i centrala Märsta efter uppgifter om ett bråk, rapporterar UNT.se. En man ska ha uppträtt hotfullt mot flera personer inne på restaurangen. Det är ännu oklart hur många som var inblandade.
Mannen ska även ha riktat hot mot ordningsvakter på plats. Han greps av polis och är nu misstänkt för våld mot tjänsteman samt ringa narkotikabrott.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.