Man skulle handla med falskt pass – Greps på Arlanda
En man i 25-årsåldern greps på Arlanda under onsdagsförmiddagen efter att ha använt en ogiltig identitetshandling vid ett köpförsök.
Det var under juldagen som mannen ertappades rapporterar UNT.se. Det är oklart vad mannen försökte köpa, men identitetshandlingen han visade upp tillhörde inte honom utan var lånad. Polisen har upprättat en anmälan om missbruk av urkund. Mannen, som är utländsk medborgare, har fått sin riktiga identitet fastställd av polisen.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.