Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Man greps för taxfreestöld

En man greps under förmiddagen för en stöld i en taxfreebutik på Arlanda.

Vid 10-tiden kallades polis till en taxfreebutik på Arlanda med anledning av att en misstänkt tjuv rörde sig i området. Polis träffade på mannen och kontrollerade honom, i sin väska fanns misstänkt stöldgod, bland annat parfym. Mannen greps och är misstänkt för stöld enligt Polisen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.