Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Man greps med 22 kilo Kat

En 20-årig man har häktats sedan han i lördags kommit in med 22 kilo av växtdrogen kat, skriver Expressen.

Polisen slog enligt Expressen till mot mannen klockan 13.45 på lördagen. Han anhölls kort därefter misstänkt för narkotikasmuggling sedan han haft 22 kilo kat bland sina tillhörigheter.
– Eftersom han har begärts häktad har han definitivt kommit resande, säger Sofia Hellqvist, pressekretare vid Tullverket till tidningen.

Just av drogen kat gör Tullverket ofta stora beslag.
– Det är ganska många kilon varje gång eftersom det är en färskvara, det är skrymmande och de behöver ta hit ganska mycket, fortsätter Sofia Hellqvist.

Beslagen av färsk kat är enligt tidningen fortfarande på låg nivå medan beslagen av torkad kat ökar.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Nyheter När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.