Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Man greps för rattfylleri

En person greps under morgonen misstänkt för rattfylleri.

Under morgonen vid 7.30-tiden sågs hur en man som uppträdde berusad på en bensinmack i Märsta sätta sig i bilen och köra iväg. Polis larmades och bilen stoppades under färd på Måbyleden. Mannen greps misstänkt för rattfylleri och olovlig körning meddelar polisen.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.