Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man greps för misstänkt grov kvinnofridskränkning

En dramatisk händelse utspelade sig natten till fredag i en bostad i Sigtuna kommun. En man greps av polisen och är nu misstänkt för grov kvinnofridskränkning efter att ha hotat och misshandlat sin partner.

Vid 01:23 på natten mot fredagen den 18 augusti fick polisen in ett larmsamtal från en kvinna som berättade att hon var i fara. Kvinnan, som är brottsoffret i fallet, berättade att hennes egen man hade misshandlat och hotat henne. Det var inte första gången som hon hade utsatts för sådana övergrepp av mannen.

Polisstyrkor ryckte omedelbart ut till bostaden för att hantera situationen. På platsen konstaterade de att situationen var allvarlig och beslöt att gripa mannen som ansågs vara gärningspersonen bakom de påstådda övergreppen.

Mannen greps och fördes till polisstationen för vidare utredning. Efter noga övervägande beslutade åklagaren att anhålla mannen på sannolika skäl, vilket är den högsta graden av misstanke enligt svenska rättssystemet.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.