Foto: Tullverket

Man greps efter stort guldbeslag på Arlanda

Polis grep under söndagen en man misstänkt för penningtvättbrott sedan han haft ett stort guldinnehav i samband med utresa.

Under söndagen påträffade Tullverkets personal en man på Arlanda flygplats som hade en stor mängd guld i sin ägo. Efter att ha kontaktat polisen kunde det konstateras att guldet hade ett sammanlagt värde på flera miljoner kronor.

Polisen anlände snabbt till platsen och efter en kontroll av mannen och guldet greps han misstänkt för penningtvätt. Utredningen pågår och polisen samarbetar med Tullverket för att klargöra omständigheterna kring det beslagtagna guldet och mannens avsikter.
– Han bär det på sig, sen har jag inte detaljer om det rör sig om guldkedjor eller halsband. Jag tolkar det som smycken, men jag vet inte, säger Rebecka Landberg, polisens presstalesperson region Stockholm, till SVT Stockholm

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.