Foto: Tullverket

Man greps efter stort guldbeslag på Arlanda

Polis grep under söndagen en man misstänkt för penningtvättbrott sedan han haft ett stort guldinnehav i samband med utresa.

Under söndagen påträffade Tullverkets personal en man på Arlanda flygplats som hade en stor mängd guld i sin ägo. Efter att ha kontaktat polisen kunde det konstateras att guldet hade ett sammanlagt värde på flera miljoner kronor.

Polisen anlände snabbt till platsen och efter en kontroll av mannen och guldet greps han misstänkt för penningtvätt. Utredningen pågår och polisen samarbetar med Tullverket för att klargöra omständigheterna kring det beslagtagna guldet och mannens avsikter.
– Han bär det på sig, sen har jag inte detaljer om det rör sig om guldkedjor eller halsband. Jag tolkar det som smycken, men jag vet inte, säger Rebecka Landberg, polisens presstalesperson region Stockholm, till SVT Stockholm

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.