Foto: Insändarbild/Arkiv

Man greps efter inre gränskontroll

Efter en inre gränskontroll på Arlanda under eftermiddagen så misstänks en person för gripande av falsk urkund.

Sedan en tid tillbaka har polisen startat upp med inre gränskontroller på bland annat Arlanda, det betyder att personer som redan är inom Schengenområdet kan kontrolleras. I samband med en kontroll under torsdagseftermiddagen medtogs en person för fördjupad kontroll enligt Polisen.

Mannen misstänks ha visat upp falska identiteter och misstänks för brukande av falsk urkund, de resedokument som mannen uppvisade är tagna i beslag som en de av förundersökningen som startats upp. Åklagare har även beslutat att anhålla mannen på sannolika skäl.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening