Foto: Jamshid Jamshidi

Man greps efter inbrott på förskola

Väktare grep en man misstänkt för inbrott på en förskola i Valsta under morgonen.

Strax innan 7.30 på morgonen greps en man efter ett inbrott på en förskola i Valsta, larmet hade gått på förskolan varpå väktare ryckte ut och kunde konstatera att mannen var kvar. Mannen sprang från platsen men väktarna kunde gripa honom på en gångväg bakom skolan. Polis tillkallades som övertag gripandet och vid kontroll av mannen så hittades gods som tillhör skolan. Mannen är nu misstänkt för stöld genom inbrott.

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening