Foto: Jamshid Jamshidi

Man greps efter inbrott på förskola

Väktare grep en man misstänkt för inbrott på en förskola i Valsta under morgonen.

Strax innan 7.30 på morgonen greps en man efter ett inbrott på en förskola i Valsta, larmet hade gått på förskolan varpå väktare ryckte ut och kunde konstatera att mannen var kvar. Mannen sprang från platsen men väktarna kunde gripa honom på en gångväg bakom skolan. Polis tillkallades som övertag gripandet och vid kontroll av mannen så hittades gods som tillhör skolan. Mannen är nu misstänkt för stöld genom inbrott.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.