Foto: Swedavia/Brendan Austin

Man försökte resa med falsk biljett

En man försökte resa från Arlanda med en falsk biljett varpå polis fick tillkallas.

En man i 55-årsåldern försökte på torsdagen flyga från Arlanda med en förbetald företagsbiljett rapporterar UNT.se. Flygplatsens personal, som kände igen mannen från tidigare incidenter, kontaktade omedelbart polisen. Enligt Daniel Wikdahl, presstalesperson vid polisen, hade mannen tidigare ägnat sig åt bedrägerier genom att köpa resor från företag han inte har någon anknytning till. När polisen anlände till Arlanda genomförde de en kontroll av mannen, som försökte resa med den förskottsbetalda biljetten.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.