Foto: Daniel Iskander

Man får ersättning för polisens tabbe med pass

En resenär som var på väg till Turkiet har blivit tilldelad en ersättning på 6 000 kronor från staten efter en beklaglig tabbe från polisens sida. Händelsen utspelade sig när mannen hade tänkt resa till Turkiet, men på grund av polisens misstag blev hans resa fördröjd.

Radio Uppland rapporterar att mannen hade tidigare tappat bort sitt nationella ID-kort och hade begärt att det skulle spärras. Han hade följt de nödvändiga procedurerna för att förhindra eventuell missbruk av kortet. Trots detta hinder uppstod problem på Arlanda flygplats när mannen skulle gå ombord på sitt flyg.

För att kompensera mannen för de olägenheter han hade lidit av på grund av polisens tabbe beslutade staten att tilldela honom en ersättning på 6 000 kronor. Detta var ett erkännande av de besvär och den frustration som mannen hade genomgått till följd av det inträffade. Ersättningen är också en del av ansträngningarna för att visa ansvar och rätta till felet från polisens sida.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.