En man från Märsta döms för att ha tvingat en kvinna till sex i en skogsdunge i Märsta. Om kvinnan inte gick med på det så skulle mannen visa nakenbilder för hennes familj.
Mannen som idag är 28 år dömdes för sina gärningar som begicks i början av 2016. Enligt domen ska mannen ha förmått en kvinna att utföra sexuella handlingar som är att jämföra med samlag. Om kvinnan inte gick med på det skulle han sprida nakenbilder på henne, han ville också ha sex med henne. Händelserna ska ha skett i en skogsdunge i Valsta. Han nekar till sexuellt tvång men medger försök till sexuell tvång.
Vore skamligt om bilderna kom ut Enligt målsäganden ville hon inte att nakenbilder på henne från en tidigare relation med mannen skulle offentliggöras eftersom hennes muslimska bakgrund innebär att det vore skamligt om hennes familj fått ta del av bilderna. Hon kände sig därför tvungen att träffa honom och utförde oralsex. Därefter ska han ha lovat att radera bilderna men gjorde inte det och han kontaktade henne på nytt med samma budskap om att träffa honom annars så får familjen ta del av bilderna.
Tio månaders fängelse Kvinnan och en kompis lyckades förmå mannen att skriva textmeddelanden som kunde visas för polisen, de bestämde också träff med honom samtidigt som man kontaktade polisen som grep honom i skogsdungen i Valsta. Mannen döms nu till tio månaders fängelse och ska betala ett skadestånd på 48 000 kronor.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.